U periodu od 18. do 23. marta, kao dio tima iz Crne Gore, učestvovala sam na obuci “Decoding Digital Spaces” u Trnavi (Slovačka). Primarni cilj obuke odnosio se na razumijevanje vještačke inteligencije, njenog funkcionisanja, te etičke upotrebe, ali i svih potencijalnih opasnosti koje nosi sa sobom.
Prvi dani su bili posvećeni medijskoj pismenosti, uočavanju distinkcije između istinitih i lažnih informacija, kao i cjelokupnom razumijevanju funkcionisanja medija. Na već postavljenu osnovu, nadovezala se tema AI tehnologije koju smo obrađivali do kraja i zaključili je prezentacijom grupnih radova.
Konstantan rad i razmjena ideja sa ljudima iz različitih država (Italija, Austrija, Jermenija, Bugarska, Češka, Poljska i Slovačka) omogućili su mi da steknem šire međunarodno iskustvo, kao i upoznavanje sa različitim pristupima u razumijevanju vještačke inteligencije. Svaka zemlja je imala svoj specifičan kontekst u vezi upotrebe AI, što je dodatno obogatilo naše diskusije i zajednički rad.
Zajedno smo analizirali, ne samo prednosti vještačke inteligencije, već i moguće rizike i etičke izazove koje ona nosi kao što su pristrasnost algoritama, privatnost podataka i potencijalne zloupotrebe tehnologije. Kroz praktične aktivnosti, imali smo priliku da razvijamo kritičko mišljenje o AI, što je bila ključna komponenta obuke.
Na kraju obuke, učesnici su prezentovali grupne radove u kojima su obuhvatili različite aspekte primene veštačke inteligencije, kao i načine za smanjenje rizika i povećanje koristi. Ove prezentacije su bile veoma korisne jer su nam omogućile da sagledamo konkretne primjere iz prakse i razmotrimo kako bi AI mogao da utiče na društva i industrije u budućnosti.
U zaključku, obuka „Decoding Digital Spaces“ pružila mi je dragocjeno znanje o veštačkoj inteligenciji, kao i alate za njeno etičko korišćenje. Stečena iskustva će mi sigurno pomoći da bolje razumijem izazove i mogućnosti koje ova tehnologija donosi, kao i da doprinosim odgovornoj primjeni u budućnosti.