Iskustvo Milica Pavlović

Iskustvo: Milica Pavlović

Moje iskustvo na projektu „AIcess: Breaking Media Barriers“ bilo je zaista bogato ispunjeno divnim druženjima, kvalitetnim panelima i sjajnim fasilitatorima kao i odabirom teme.

U današnjem dobu kada je AI korišten gotovo isključivo u pogrešne svrhe, ako pričamo o
masovnoj upotrebi, bilo je izuzetno osvježavajuće da otkrijemo na koje sve to načine, etički i
promišljeno možemo koristiti AI alate da nekome olakšamo pristupačnost informacijama, da
pronađemo izvore tačnosti i istinitosti informacija koje su nama servirane ali i da sami, bez
korištenja vanjskih pomagala, izoštrimo svoja čula ka jeziku koji se koristi kada se opisuju OSI.
Pored činjenice da je program pametno osmišljen, morala bih pohvaliti rad fasilitatora, koji su
danonoćno radili na tome da nam olakšaju module predavanja, da nam približe nepoznato, da
učine da se osjetimo kao kod kuće i da se svačije mišljenje jednako čuje i prenese na ostale.
Da nije bilo te sjajne ekipe ljudi koja je pozivala na rad, trud, disciplinu ali i zabavu, program ne
bi bio ni u pola uspješan koliko na kraju jeste bio.

Treća, a za mene uvijek i najbitnija stavka jesu poznanstva. Iako je u programu bilo uključeno
svega 5 država, ipak se okupio veliki broj nas iz raznovrsnih kultura koje su bile tu da
predstave, kako kulturu svoje zemlje tako i kulturu one u kojoj borave, rade ili uče. Iznimno sam
zahvalna na mogućnosti da upoznam sjajne mlade ljude koji dijele ali i ne dijele moja
razmišljanja, koji svojim radom i entuzijazmom oplemenjuju moj boravak u Sarajevu, koji
razumiju moje sentimente ka određenim temama i koji će, nadam se, još dugo ostati imena
koja ću često rado pominjati i lica koja ću ponovo, nekada, u jednoj od mnogih država zapravo
uključenih u program, posjetiti.

Ne bi bio potpun izvještaj da ne pomenem nevjerovatnu koheziju crnogorskog tima, koji je
ostavio sve ostale učesnike punim utisaka. Na feedback formama koje su nam se davale u
različitim formama, naš tim je bio pomenut više puta. Ostali polaznici naglasili su da uživaju u
našoj energiji ali i sinergiji, da im se dopada to koliko smo aktivni i kako radimo i prezentujemo,
što smatram divnim dostignućem, ako uzmemo u obzir činjenicu da smo okruženi jakom
ekipom veoma edukovane i inspirativne omladine.

Da zaključim, ovaj program donio mi je mnogo toga kvalitetnog i na momente premašio moja
očekivanja. Znanje je osnaženo, vještine izoštrene, zagrljaji udijeljeni, mreža ljudi proširena,
oduševljenje novim kulturama popeto je na novi nivo. Smatram da ovakve razmjene trebaju
uvijek biti dostupne svim mladim ljudima, jer se na njima pišu posebne priče kojih ćemo se svi
rado i dugo prisjećati.