mladiinfo

Među mladima najpoželjnija televizija i zabava

Sindikat medija Crne Gore sproveo je u saradnji sa Fakultetom političkih nauka Crne Gore istraživanje o očekivanjima studenata novinarstva sa osnovnih i specijalističkih studija.

Bojana Laković Konatar, autorka ovog istraživanja i Radomir Kračković, podprepsjednik Sindikata medija Crne Gore su danas u prostorijama EU Info centra predstavili rezultate ovog istraživanja.
Anketnim metodom koji je obuhvatio 100 ispitanika sve četiri godine ovih studija ispitano je 85 studentkinja i 15 studenata FPN-a. Istraživanje je trajalo od 10. marta do 10. aprila.
Na pitanje o razlozima za upis na ovaj studijski program, najčešći odgovori su vezani za izjave o poslu iz snova ili društvenoj angažovanosti, dok je čak 24 odsto izjavilo da su upisali ovaj fakultet jer nisu znali šta drugo da upišu.
Studenti generalno ne percipiraju novinarstvo kao profitabilnu profesiju.
Sistem prakse u ovom slučaju usko je povezan sa stavovima o želji za nastavkom bavljenja ovim poslom. Naime oni koji su imali pozitivno iskustvo na praksi željeli bi da se u budućnosti bave ovim poslom.
Radomir Kračković je podsjetio :,,Novinarstvo je mnogo više praksa, a veoma malo teorija”.
Ova vrsta saradnje između medija u Crnoj Gori i FPN-a prepoznata je kao poželjna za obije strane.
Ono što je alarmantno i zabrinjavajuće jeste što svaki treći student novinarstva sebe ne vidi u ovom poslu, već u PR-u ili u nekoj drugoj struci.
I pored očigledne ljubavi prema ovom pozivu studenti nisu baš optimistični kada je mogućnost zapošljavanja u struci u pitanju, jer oko 90 odsto njih smatra da traženje posla u struci neće ići lako.
Najpoželjniji medij za rad prema istraživanju je rad na televiziji, na drugom mjestu su štampani mediji što predstavlja jedno veliko iznenađenje znajući da su štampani mediji u Crnoj Gori u “izumiranju“.
Na trećem mjestu po poželjnosti za rad su internet mediji, portali dok je radio na zabrinjavajućem četvrtom mjestu.
Još jedan podatak koji ne ide u prilog medija i budućnosti istih jeste da mladi ne žele da se bave političkim temama već se većina opredjeljuje za zabavne sadržaje.
Studenti završnih godina najlošije ocijenjuju položaj novinara u Crnoj Gori.