m!M na konferenciji Centra za demokratsku tranziciju

Konferencija za medije povodom pokretanja platforme za borbu protiv dezinformacija održana je 22. oktobra u prostorijama Centra za demokratsku tranziciju. Događaju je prisustvovala predstavnica nevladine organizacije Mladiinfo Montenegro.

Na samom početku konferencije predstavnik CDT-a je govorio o samom projektu i o tome na koji način će platforma pod nazivom „Raskrinkavanje.me“ funkcionisati.

„Danas pokrećemo platformu „Raskrinkavanje.me” s ciljem da utičemo na povećanje kvaliteta medijskog sadržaja, poštovanje profesionalnih standarda i odgovornosti medija u Crnoj Gori i regionu. Takođe, ovim projektom želimo podstaći građane i građanke ove regije da kritički promišljaju objavljene medijske sadržaje, da nauče da razlikuju kredibilne medijske kuće od onih koje to nijesu“, kazao je Dragan Koprivica, direktor Centra za demokratsku tranziciju.


On je takođe poručio da će se u okviru same platforme raditi analize medijskog sadržaja, odnosno tekstova za koje se sumnja da mogu sadržati netačne informacije, dezinformacije ili lažne vijesti.


„Kvalitetno novinarstvo je jedan od stubova zdrave demokratije, a profesionalni mediji su osnov slobodnog i pravednog društva“, naglasio je Koprivica.


Prema njegovim riječima uopštena tvrdnja da „medijima ne treba vjerovati“ je pogrešna i opasna jednako kao i nekritičko prihvatanje svega što se u medijima može čuti, vidjeti i pročitati.


„Naš cilj je da doprinesemo da građani lako uoče i prave razliku između profesionalnih medija i tabloidnog ili “copy/paste” novinarstva, koje često predstavlja fabriku propagandnih pamfleta maskiranih u novinarske izvještaje”, poručuje Koprivica.


Kako je kazao projekat se bazira na detaljnoj metodologiji provjere tekstova čija je kredibilnost dovedena u pitanje.


“U posljednja dva mjeseca analizirali smo veliki broj tekstova koji su uglavnom povezani sa međunarodnom politikom, odbranom ili bezbjednošću, dominantno onih koji su objavljeni u onlajn prostoru. Te teme će biti u našem fokusu u prvoj fazi razvoja platforme “raskrinkavanje.me”, istakao je predstavnik Centra za demokratsku tranziciju.


Kako je saopšteno iz CDT-a ocjene koje se koriste kreću se u rasponu od klikbejta, što znači da nije upitna kredibilnost sadržaja teksta, već da je naslov koji ga najavljuje senzacionalistički, pa do lažne vijesti koja je najgora ocjena koju neka objava može dobiti, jer je utvrđeno da je neki mediji obmanuo javnost predstavljajući izmišljenu informaciju kao istinitu.


“Postoje slučajevi da mediji u Crnoj Gori mahom prenose dezinformacije, često ne provjeravajući kredibilnost izvora. Nerijetko se dešava i da se zastarjele dezinformacije periodično objavljuju kao aktuelnosti. Ipak, za sada, najzastupljeniji problem kod nas je senzacionalistički pristup informacijama u kojem naslov netačno najavljuje sadržaj koji je naveden u tekstu. Pored toga, nije rijetko i manipulisanje tačnim informacijama i njihovo plasiranje na tendenciozan način”, rekao je Koprivica.


Pored provjere pojedinačnih članaka platforma “raskrinkavanje.me” će povremeno objavljivati analizu više povezanih članaka kada je u pitanju određena tema.


“Takođe, periodično ćemo objavljivati i izvještaje o ovoj pojavi kako bi javnost mogla biti informisana ne samo o ocjeni jednog ili više tekstova, već i imati analitičke zaključke o tome kako se i koliko lažne vijesti i dezinformacije šire u Crnoj Gori i regionu”, dodali su iz Centra za demokratsku tranziciju.


Oni su pozvali sve medijske kuće da kroz komunikaciju i zajednički rad doprinesu da naše novinarstvo bude profesionalnije i da na taj način građani Crne Gore dobiju tačne i kvalitetnije informacije.


“Pozivamo i građanke i građane da nam skrenu pažnju na tekstove za koje smatraju da raskrinkavanje.me treba provjeriti, što ćemo mi veoma rado uraditi”, poručeno je sa konferencije.

Prema riječima Darka Brkana iz Udruženja građana “Zašto da ne” iz Sarajeva dio medija poseže ka određenim manipulacijama u svom radu, a postoji i dobar broj medija koji se u formalnom smislu ne mogu nazvati tradiocionalnim medijima, ali ipak plasiraju informacije.


““Vrlo je bitno regionalno djelovati. Mi od decembra do danas u bazi imamo preko 800 medija iz BiH i regiona. Tu je preko trećina medija iz regiona koji su čitani u BiH i čiji se sadržaj prenosi. Vijesti vrlo brzo prelaze preko granice i postaju regionalne i tako se često šire medijske manipulacije”, kazao je Brkan.


Projekat se realizuje u saradnji sa partnerskom organizacijom Zašto da ne?, a projekat je pokrenut kako u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini tako i u Srbiji.