m!M na Međunarodnoj konferenciji u Sarajevu

Međunarodna konferencija “Humanity Has No Borders – Debate on the Future of Volunteering Policies in Europe” je dio višegodišnjeg projekta pod nazivom “SolidALCiti” i okupila je predstavnike 15 zemalja kao što su Albanija, Austrija, Belgija, Bugarska, Estonija, Francuska, Grčka, Italija, Malta, Makedonija, Crna Gora, Rumunija, Srbija, Velika Britanija i Bosna i Hercegovina. Predstavnice organizacije Mladiinfo Montenegro pristustvovale su konferenciji koja je održana od 09. do 11. novembra 2018. godine sa centralnim događajem u Gradskoj Vjećnici u Sarajevu.

Učesnici konferencije imali su priliku da razgovaraju o jednoj od najvažnijih tema današnjice, a to je izbjeglice i migracije.
Prva aktivnost u okviru trodnevne konferencije otpočela je sastankom partnera u okviru kojeg je predstavljen dosadašnji rad na projektu kao i planirane aktivnosti za budući period. Nakon sastanka partnera učesnici su posjetili organizaciju “Crveni križ Sarajevo” gdje su volonteri predstavili svoje aktivnosti, prednosti volontiranja u toj organizaciji kao i njihove velike događaje gdje su predstavljali medicinsku podršku u lokalnoj zajednici. Učesnici su takođe imali priliku da posjete izbjegličko naselje “Istikfal” gdje su u direktnom kontaktu sa izbjeglicama mogli da čuju njihove priče i njihovu trenutnu situaciju tokom boravka u Sarajevu.

Centralni događaj organizovan je u Gradskoj Vjećnici u Sarajevu gdje su volonteri, omladinski radnici, predstavnici Vlade, migranti, izbjeglice, azilanti, aktivisti i predstavnici partnerskih organizacija u okviru projekta razgovarali i podjelili svoja iskustva, priče i stavove po pitanju izbjeglica, migracija i trenutnom stanju migranata u Bosni i Hercegovini.

Događaj je otvorio predsjednik organizacije “Bravo” Ismail Šehić koji je tom prilikom kazao: “Prije svega željeli bi se iskreno zahvaliti našim domaćinima JP Sarajevo, koji su prepoznali važnost ove teme i odlučili da nas ugoste u prekrasnoj Gradskoj Vjećnici Sarajevo, koja je simbol ne samo grada Sarajeva nego cijele Bosne i Hercegovine. Takođe bih želio zahvaliti odličnim govornicima koji će podijeliti svoja iskustva i time inspirisati i motivisati mlade koji su dio ove konferencije da razmišljaju o ovoj temi. Posebnu zahvalnost dugujemo i našim gostima koji su svojim prisustvom uveličali samu konferenciju time što su pokazali želju da čuju i nauče nešto novo, i samim time doprinesu društvu u kojem žive.”

Na samom početku konferencije predstavljen je rad Crvenog križa u Sarajevu gdje su učesnici mogli da saznaju nešto više o trenutnoj situaciji kao i o brojčanom stanju migranata na teritoriji Bosne i Hercegovine. Osim toga učesnici su upoznati i šta je to što je Bosna i Hercegovina obezbijedila ljudima koji su na raznorazne načine došli u Bosnu i Hercegovinu te je predstavljen rad svakog Kantona pojedinačno i statistički podaci obezbijeđenih finansiskih i materijalnih sredstava kao i stambenih jedinica kako za život tako i za obrazovanje migranata u Bosni.

Svoje iskustvo u radu sa izbjeglicama prenijela je govornica Roos Ykema 23-godišnja volonterka iz Holandije koja trenutno radi u organizaciji “Aid Brigade”. Radila je u Jordanu i Grčkoj a sada vodi organizaciju koja služi obroke svim izbjeglicama na ulicama Sarajeva.

Takođe svoju životnu priču predstavio je Majjid Sattari profesionalni kuvar i otac Muhameda (14) koji stvarno voli da igra fudbal. Majjid i Muhamed su azilanti iz Irana koji su prije nekog vremena došli u Bosnu i Hercegovinu. Oni su putovali u mnogim zemljama od Irana do Bosne, susreli mnogo ljudi, ali kad su stigli u Bosnu i Hercegovinu, to je bilo mjesto gdje su odlučili ostati i izgraditi novi život. U Iranu, Majjid je radio kao profesionalni kuvar i sada provodi svoje dane kuvajući za druge ljude zajedno sa drugim dobrovoljcima.

Jedna od govornica na konferenciji bila je i Amela Efendić šef kancelarije Međunarodnog foruma solidarnosti-Emmaus u Sarajevu, direktor Evropskog resursnog centra za prevenciju onlajn zlostavljanja djece i drugih oblika eksploatacije i menadžerka Bosanske linije “Sigurno dijete” za izvještavanje o onlajn seksualnom zlostavljanju i iskorištavanju. Govornica je prenijela svoja iskustva u dugogodišnjem radu na prevenciji trgovine ljudima, ilegalne migracije i seksualnog zlostavljanje djece. Predstavila je svoj rad u razvoju inicijative za politiku i zakonodavne promjene na ovom polju, uključujući i razvoj nacionalnog Skloništa, mreže i procedure za pomoć žrtvama.

Poslednji govornik na konferenciji bio je Ahmad Sawas Najjar iz Sirije. Ahmed se 2011. godine preselio u Srbiju iz Sirije. On je počeo volontirati za Crveni krst u Beogradu, a nakon nekoliko godina pomaganja lokalnom stanovništvu, počeo je volontirati i na nacionalnom nivou. Pored toga, on je počeo raditi sa lokalnim vlastima u Srbiji kao kulturni posrednik, prevodi razgovore i pomaže i lokalnim timovima da bolje razumiju kulturu i pozadinu migranata i azilanata. Njegov rad u pravnoj kancelariji je dio posla na koji je najviše ponosan, istražuje pravni status azilanata i stanje njihovih prava. Trenutno Ahmed je student u Beogradskoj školi prava na trećoj godini.

Konferencija u Sarajevu je predzadnja aktivnost u okviru projekta “SolidALCiti”, a sledeća i poslednja aktivnost je konferencija u Briselu koja će se održati u junu 2019. godine.