mladiinfo

m!M prisustvovao okruglom stolu Savjeta Evrope

Civilni sektor može da se uključi u borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, saopšteno je na okruglom stolu pod nazivom „Konvencija Savjeta Evrope o spriječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i porodičnog nasilja Istanbulska konvencija“. Okrugli sto je organizovan u hotelu CentreVile, a prisustvovala mu je predstavnica nevladine organizacije Mladiiinfo Montenegro.

 

Na samom početku okruglog stola bilo je riječi o ovoj konvenciji i o tome šta je to zapravo nasilje i kako se ono manifestuje.

„Izvještaj Evropske Unije o Crnoj Gori iz aprila ove godine prepoznaje činjenicu da je Crna Gora u cilju harmonizacije sa međunarodnim standardima u borbi protiv nasilja nad ženama usvojila brojne izmjene postojećih zakona posebno na područiju krivičnog prava, krivičnog postupka i izvršenja krivičnih sankcija, ravnopravnosti polova, zaštite prava žena žrtava nasilja i tako dalje. U ovim oblastima izvršna vlast je donijela konkretne i strateške mjere čime je osigurano da se praktično u kontinuitetu unaprijeđuje pravni mehanizam zaštite žena od nasilja u skladu sa Istanbulskom konvencijom“, kazao je predsjednik Ustavnog suda Crne Gore Dragoljub Drašković.

Po njegovim riječima izvještaj upozorava da postoje problemi u sprovođenju relevantnih zakona u praksi, da je implementacija konvencije dosta spora i da rodno zasnovano nasilje i dalje predstavlja ozbiljan problem. Kako je istakao, statistički podaci, kako u Crnoj Gori tako i u zemljama Evrope ukazuju na alarmantan broj žrtava nasilja nad ženama.

„Rezultati Agencije Evropske Unije za osnovna prava govore da je gotovo svaka treća žena u Evropi pretrpjela neki oblik nasilja od svoje 15. godine. Zabrinutost Evropske Unije i obeshrabrujući statistički podaci pozivaju na osnaživanje kapaciteta svih institucija u ovoj oblasti, prije svega pravosuđa i policije kako bi se obezbjedila jača zaštita žena od nasilja“, dodaje Drašković.

Nijesu samo institucije mehanizmi za borbu protiv nasilja, glavni problem je sistemsko neprijavljivanje nasilja, zato svaku zakonodavnu reformu treba da prati zalaganje za podizanje svijesti o rodnoj ravnopravnosti i podrška osnaživanju žena u svim oblastima javnog života., saopšteno je na okruglom stolu. Pored toga drugi sistemski problem koji otežava borbu protiv nasilja nad ženama jesu finansijska sredstva koja svaka država potpisnica treba da izdvoji u svrhu primjene odredaba konvencije. Pored toga Drašković je pričao i o ulozi Ustanvog suda kada je u pitanju borba protiv nasilja nad ženama i porodičnog nasilja.
Predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica kazala je da je Crna Gora ratifikacijom Istanbulske konvencije na sebe preuzela niz obaveza u borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Medenica je pričala i o mjerama koje je Vrhovni sud preduzeo kada je u pitanju borba protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Jedna od aktivnosti koje je Vrhovni sud uradio je potpisan memorandum o saradnji sa nevladinom organizacijom Centar za ženska pravačime je sud doprinio značajnom jačanju institucija koje se bore protiv nasilja u porodici i ispunjenju standarda u podršci sa samim žrtvama.

Aivo Orav- ambasador Evropske unije u Crnoj Gori pričao je o implementaciji Istanbulske konvencije. Pored toga rekao je da će Evropska unija stati na put nasilju nad ženama i porodičnom nasilju.

U drugom dijelu okruglog stola prisutni su imali priliku da čuju i pogledaju prezentaciju o Istanbulskoj konvenciji koju je vodila međunarodna konsultantkina i ekspert GREVNO-a za Crnu Goru, nakon nje uslijedila je priča o razvoju nacionalnog prava u oblasti nasilja nad ženama i porodičnog nasilja koju je vodio nacionalni mentor Help organizacije Siniša Bjeković. Svi učesnici okruglog stola složili su se da i civilni sektor kao i drugi sektori mogu da doprinesu smanjenju nasilja nad ženama i porodičnog nasilja