Poziv za osposobljavanje i obrazovanje RE populacije

Ministarstvo rada i socijalnog staranja i Ministarstvo finansija, uz podršku Delegacije EU u Crnoj Gori, raspisuje poziv za osposobljavanje i obrazovanje RE populacije.

OBLAST:

RE populacije.

OPIS

Globalni cilj ovog poziva za podnošenje prijedloga je: povećanje mogućnosti zapošljavanja za nezaposlene osobe koje su izložene riziku isključenosti na tržištu rada, socijalne marginalizacije i siromaštva.

Projekti dodijeljeni u okviru ovog poziva za dostavljanje prijedloga projekata moraju doprinijeti postizanju ukupnih pokazatelja Višegodišnjeg akcionog programa za Crnu Goru o zapošljavanju, obrazovanju i socijalnoj politici 2015-2017 (SOPEES):

  • najmanje 700 nezaposlenih osoba obučeno za deficitarna zanimanja i najmanje 25% obučenih osoba se zaposli;
  • najmanje 100 nezaposlenih pripadnika manjinskih manjina obučenih za sticanje vještina i kompetencija vezanih za proizvodnju, usluge i zanatske aktivnosti.

Specifični ciljevi ovog poziva za podnošenje prijedloga su:

  • poboljšanje zapošljivosti nezaposlenih osoba kroz opremanje ključnih znanja, vještina i kompetencija za identificirana deficitarna zanimanja i osiguranje njihovog boljeg pristupa tržištu rada;
  • osnažiti nezaposlene RE populacije podržavajući njihovu integraciju na tržište rada kroz implementaciju ciljanih obuka / obrazovnih programa, radionica i / ili mentorstva.

Prioritet (i) ovog poziva za predloge su:

  • Podrška boljem odgovoru ponude na tržištu rada na potrebe poslodavaca u Crnoj Gori;
  • Podrška razvoju znanja, vještina i kompetencija nezaposlenih lica kroz obuku i / ili obrazovne aktivnosti u identificiranim deficitarnim zanimanjima;
  • Podrška osnaživanju RE populacije lišene socijalne uključenosti i olakšavanja njihovog pristupa zapošljavanju.

Ukupni indikativni iznos koji je dostupan u okviru ovog poziva za podnošenje prijedloga je 1.678.235,31 eura. Autoritet za ugovaranje zadržava pravo da ne dodijeli sva raspoloživa sredstva.

USLOVI

Ove smjernice utvrđuju pravila za podnošenje, odabir i provedbu aktivnosti financiranih u okviru ovog poziva, u skladu sa praktičnim vodičem, koji je primjenjiv na ovaj poziv (dostupan na internetu na ovoj adresi http://ec.europa.eu/europeaid/prag/document.do?locale=en).

Postoje tri seta kriterija prihvatljivosti, koji se odnose na:

(1) akteri:

  • „vodeći aplikant“, tj. Subjekt koji podnosi prijavni obrazac,
  • ako ih ima, njegov ko-aplikant (a) (ako nije drugačije navedeno, glavni podnosilac prijave i njegov ko-aplikant (i) su u daljem tekstu zajednički označeni kao „podnosilac (i)“,
  • i, ako ih ima, pridruženi entitet (i) glavnom aplikantu i / ili ko-aplikantu (ima);

(2) akcije:

  • Aktivnosti za koje se može dodijeliti bespovratna sredstva;

(3) troškovi:

  • vrste troškova koje se mogu uzeti u obzir prilikom određivanja iznosa granta.

NAČIN PRIJAVE

Potpune prijave (tj. Puni prijavni formular, budžet, logički okvir i deklaracija vodećeg aplikanta) moraju biti podnesene u zapečaćenoj koverti preporučenom poštom, privatnom kurirskom službom ili ručnom dostavom (potpisana i datirana potvrda o prijemu). će se dostaviti isporučiocu) na niže navedenu adresu:

Poštanska adresa

Ministarstvo finansija

Direkcija za finansije i ugovaranje sredstava EU pomoći

Stanka Dragojevića 2, 81000 Podgorica, Crna Gora

Adresa za isporuku ruku

Ministarstvo finansija

Direkcija za finansije i ugovaranje sredstava EU pomoći

Stanka Dragojevića 2, 81000 Podgorica, Crna Gora

ROK ZA PRIJAVU:

  1. april 2019. godine

VIŠE INFORMACIJA

Primarni nacionalni strateški dokument u oblasti politike zapošljavanja je Nacionalna strategija za zapošljavanje i razvoj ljudskih resursa 2016-2020. Prioritetne oblasti za Strategiju su istaknute kao: povećanje zaposlenosti, smanjenje nezaposlenosti, efikasno funkcionisanje tržišta rada, poboljšanje kvalifikacija i kompetencija u skladu sa potrebama tržišta rada, promovisanje socijalne inkluzije i smanjenje siromaštva. Osim toga, posljednji program ekonomskih reformi – ERP potvrdio je da su neusklađenost vještina, niska zaposlenost, nedovoljno usmjerene mjere aktivne politike zapošljavanja i socijalne naknade važne prepreke rastu i konkurentnosti Crne Gore.

Uprkos pozitivnim trendovima u posljednje dvije godine, Crna Gora se i dalje suočava sa jednim od najnižih nivoa aktivacije na tržištu rada u regionu i svojim vršnjacima u EU (tj. Zemljama koje su nedavno stekle status funkcionalne tržišne ekonomije i još uvijek su u procesu) sektorskih / ekonomskih prilagođavanja). Ekonomski razvoj, a time i mogućnosti zapošljavanja, neravnomjerno je raspoređen u cijeloj zemlji zbog geografskih / prostornih obrazaca i nedovoljne infrastrukture za povezivanje (sjeverni region zemlje zaostaje). U Crnoj Gori dominira zapošljavanje u mikro i malim preduzećima, što objašnjava sezonalnost velikog broja radnih mjesta (npr. Turizam, poljoprivreda, građevinarstvo). Žene, mladi, niskokvalificirane i socijalno marginalizirane grupe su posebno izložene nezaposlenosti. Obrazovni sistem u zemlji, i viši sekundarni i tercijarni nivo, nije u potpunosti u skladu sa potražnjom na tržištu rada.

Šema grantova „Aktivnosti obuke i edukacije za deficitarna zanimanja i za povećanje zapošljivosti RE populacije“ ima za cilj da dopuni napore nacionalnih vlasti da riješe nezaposlene i grupe izložene marginalizaciji tržišta rada, da pruže sveobuhvatniju i efikasniju podršku za aktiviranje tražilaca posla i konačno, poboljšati usklađivanje ponude sa trenutnom i budućom potražnjom za vještinama i kvalifikacijama. Obrazovni nivoi i relevantnost vještina prediktori su perioda nezaposlenosti u Crnoj Gori. Aktivnosti planirane u okviru ove sheme grantova će imati za cilj rješavanje problema niskih ili neadekvatnih kvalifikacija i vještina koje tražitelji posla imaju organiziranjem obuka u skladu sa potrebama tržišta rada. Poseban naglasak će biti stavljen na obezbjeđivanje obuka za kvalifikacije, vještine i kompetencije koje su identificirane kao deficitarne (npr. Kvalifikacije i vještine vezane za zanimanja koja zahtijevaju poslodavci, ali nisu isporučena). Pored toga, posebna aktivnost u okviru iste grant šeme biće fokusirana na nezaposlene članove RE populacije. Karakteristika nezaposlenih RI je nizak nivo kvalifikacije i zapošljivosti. Imajući u vidu višestruke barijere i predrasude sa kojima se članovi zajednice RE suočavaju u društvu i ekonomskom okruženju (npr. Diskriminatorni stavovi poslodavaca), obuke usmjerene na RE i druge ugrožene grupe uključivale bi dodatnu podršku, savjetovanje, aktivnosti podizanja svijesti među poslodavcima radi ublažavanja prepreka i predrasuda. Saradnja na lokalnom nivou je od suštinskog značaja i promovisaće se aktivnosti zasnovane na partnerstvu (opštine, škole, NVO, socijalni partneri, itd.). U prosjeku godišnje postoji oko 1000 osoba u evidenciji EAM-a koji se identificiraju kao pripadnici RE populacije (romska i egipćanska populacija). Udio žena među njima je oko 40%. U ukupnoj registrovanoj nezaposlenosti RE populacija učestvuje sa 3-4%. Preko 90% registrovanih članova RE populacije čine osobe bez zanimanja i kvalifikacija. Oni, u pravilu, duže traže posao. Za većinu ove populacije dugotrajna nezaposlenost je hronična i mogućnost zapošljavanja je vrlo ograničena.

Ekonomske i društvene koristi od obuke i osposobljavanja nezaposlenih su važne jer omogućavaju smanjenje nezaposlenosti, poboljšavaju konkurentnost preduzeća, sektora i privrede u cjelini, pružaju osjećaj društvene angažiranosti i mogu pomoći odraslima da ponovo uđu u ciklus učenja.

Detaljnije: http://www.crnvo.me