Mladi i teme koje njih interesuju, nijesu dovoljno zastupljeni u medijima, ne postoji dovoljna regulacija programskih šema, ni adekvatni sadržaji za tu populaciju, pokazalo je istaživanje Mladi i mediji Centra za monitoring i istraživanje (CEMI).
Ovo istraživanje je sprovedeno u 11 različitih zemalja (Makedoniji, Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Bugarskoj, Grčkoj, Kosovu, Albaniji, Bosni i Hercegovini, Sloveniji i Turskoj), učestvovale su 824 osobe a sprovođeno je od 1. avgusta do 1. oktobra 2013. godine. Cilj ovog projekta je bio ispitivanje percepcije mladih, medija i civilnog sektora o nivou medijskog praćenja tema i sadržaja koje se odnose na mlade, podsticanje mladih i medija da pokrenu aktivnosti koje će osigurati medijsku pokrivenost ključnih tema i pitanja mladih, kao i učešće mladih u proizvodnji medijskog sadržaja.
Predstavnici Centra za monitoring održali su prezentaciju rezultata istraživanja “Mladi i mediji” u PR centru u Podgorici, 8.aprila 2014. s početkom u 12 časova. Istraživanje je pokazalo da su mladi (od 15 do 30) godina najaktivniji kada je u pitanju upotreba interneta na bilo kom uređaju svakog ili skoro svakog dana. Tako je odgovorilo čak 92,2% ispitanika. Što se tiče korišćenja medijskih usluga, 73,4% ispitanih reklo je da čita vijesti putem portala, dok je manji procenat onih (34,7%) koji slušaju radio.
Preko polovine ispitanika (61%) misli da su vijesti koje prezentuju mediji sastavljene na način propagande, 47% da mediji koriste jezik podjele i 46% onih koji misle da mediji ponekad sadrže neistinite činjenice.
Što se tiče pouzdanosti medija, radio i televizija su mediji u čiju vjerodostojnost mladi uglavnom vjeruju dok su društvene mreže na posljednjem stupnju povjerenja mladih.
Više od polovine ispitanika reklo je da je kreiralo video ili audio materijal kao neki vid medijskog sadržaja dok je 81% njih priznao kako u poslejdnjih godinu dana nisu napisali nijednu vijest ili članak za neki medij, a sličan procenat je onih koji nisu poslali pismo novinama za taj vremenski period.
Najinteresantniji tipovi programa i informacija mladima su prema istraživanju filmovi, muzika/muzičke emisije i dokumentarne emisije a kao najmanje interesantni ispostavili su se reality programi, igrice i religija.
Mladi ispitanici njih su ocjenili kako je njihova prisutnost previše izražena u temi kriminal (zastranjivanje) a premalo u temama koje se tiču ekonomije, politike, zdavlja i prirode i okoline (otprilike polovina ispitanika misli tako). Mladi preferiraju određeni medij najviše zbog njegovog sadržaja (zabava- 66,7%). Društvena mreža koja se najviše upotrjebljava za promociju sadržaja koje medij nudi je fejsbuk (čak 93,3% ispitanika).