kugla sa kapom

10 sigurnih koraka za dobijanje najboljih stipendija u inostranstvu

U okviru sadržaja ovog bloga, saznaćete 10 sigurnih koraka kako bi lakše dobili stipendiju u inostranstvu. Znamo da želite da putujete na sjajna mesta, ali pošto ste zauzeti mnogobrojnim obavezama u školi, poslu, vremenu posvećenom porodici i prijateljima, nismo želeli da gubimo vrijeme na zastarele ideje ili strategije koje će vam pomoći da osvojite te stipendije, zato pređimo odmah na stvar. Izaberite destinaciju,a zatim bez daljeg odlaganja pročitajte naše savjete o tome kako studirati u inostranstvu uz stipendiju.

Korak 1: Pitaj za pomoć
Prvo i prije svega nemoj da se bojite da pitate za pomoć ljude oko sebe. Kontaktirajte vaš univerzitet, profesore, kancelariju za finansijsku pomoć i akademske savjetnike za više informacija. Ako ste u mogućnosti idite lično u kancelariju da pitate za savjet kako da dobijete stipendiju u inostranstvu, nekad to bude lakše nego da pošaljete e-mail ili putem telefona.
Najtezi dio dobijanja stipendije je zapravo pronaći pravu stipendiju, ali budite slobodni da pitate profesionalce.

Korak 2: Istraživanje, istraživanje, istraživanje
Ne može se reći dovoljno: istražite! Za što više stipendija konkurisete, to ćete dobiti veću  finansijsku pomoć. Možete započeti istraživanjem GoAbroad imenika stipendija! Postoje i brojni drugi resursi, kao što je NAFSA, koji sastavljaju liste stipendija za studente koji studiraju u inostranstvu, ali ova lista nije iscrpna i postoji mnogo različitih vrsta stipendija za studiranje u inostranstvu koje takođe treba da istražite, uključujući:
Grantovi/stipendije za studiranje u inostranstvu za određene lokacije: Ove stipendije ili grantovi su kreirani da podstaknu studente da studiraju u određenim zemljama, ili čak određenim gradovima, kao što su stipendije posebno za studente koji žele da studiraju u Japanu. Možda ćete pronaći ove stipendije koje obezbjeđuje vaš univerzitet, vlada zemlje u kojoj planirate da studirate, ili čak vlada vaše matične zemlje, koja se nada da će podstaći međunarodne odnose kroz razmenu studenata koji studiraju u inostranstvu.
Mnogi univerziteti daju stipendije ili grantove na osnovu zasluga koje se generalno primenjuju na sve studente koji žele da studiraju u inostranstvu. Međutim, nemojte samo istraživati finansijsku pomoć koju pruža vaš matični univerzitet! Grantovi za studiranje u inostranstvu za studente mogu biti dostupni u različitim institucijama u zavisnosti od vaših veza. Stipendije/grantovi koje obezbeđuje organizacija: Obavezno uradite temeljno istraživanje neprofitnih, ogranaka ili organizacija za nasleđe koje mogu da obezbede stipendije ili grantove zaslužnim studentima koji odgovaraju njihovim kriterijumima. Glavni primeri uključuju stipendije za LGBT studente ili studente italijanskog ili latinoameričkog porekla. Mogućnosti su beskonačne, samo ih treba pronaći!

Korak 3: Direktno kontaktirajte finansijera stipendije/granta
Najbolji način da saznate sve sitne detalje o stipendijama za koje ćete se prijaviti, kao i o ažurnim zahtevima za prijavu, jeste da direktno kontaktirate finansijere, oni su praktično napisali knjigu o tome kako da dobijete stipendiju za studirati u inostranstvu! Ne samo da će ovo osigurati da imate sve tačne informacije, već ćete takođe pokazati finansijeru/provajderu stipendije ili granta da se ne plašite da preuzmete inicijativu i aktivno sledite stipendiju za koju se prijavljujete.

Korak 4: Prilagodi CV
Kada sastavite svoju listu stipendija za studiranje u inostranstvu za koje planirate da se prijavite, morate da radite na tome da vam stipendije budu dodeljene. Veliki uticaj na to ima upravo vaš CV. Obavezno istaknite svako međunarodno iskustvo koje ste imali, ažurirajte sve svoje nedavne aktivnosti i pokušajte da ne prelazite preko jedne stranice. Važno je pisati sažeto. Usredsredite se na to kako planirate da svoje lekcije iz inostranstva implementirate u svom svakodnevnom životu i kod kuće.
Ako se prijavljujete za stipendiju za studiranje u inostranstvu koju obezbeđuje međunarodni univerzitet, obavezno istražite kako ta zemlja obično organizuje svoje biografije ili propratna pisma i, ako ste dovoljno sigurni u svoje jezičke veštine, možete pokušati da ih napišete i na jeziku zemlje u kojoj ćete studirati!

Korak 5: Prikupi preporuke
Ne, ne mislimo na vašu bibliografiju. Većina eseja i aplikacija za stipendije studiranja u inostranstvu zahtevaju lične reference; odnosno nekoga sa kim ste radili u profesionalnom ili akademskom okruženju. Za većinu studenata to znači da se obrate profesorima i zatraže njihovu pomoć. Kada tražite od profesora da vam napiše pismo preporuke, uvek ga pitajte unaprijed, kako bi se pripremili.
Takođe je važno da odaberete profesore ili poslodavce sa kojima ste sarađivali, tako da vas poznaju dovoljno dobro da vas preporuče.
Obratite se autoritetima za koje znate ne samo da bi vas rado preporučili za stipendiju za studiranje u inostranstvu, već su i relevantni za samu stipendiju. Ako se prijavljujete za stipendiju za međunarodne odnose, obratite se svom profesoru političkih nauka. Međutim, bez obzira na to kome se obraćate, uvek to cijenite i shvatite da tražite od njih da odvoje vrijeme iz svojih zauzetih rasporeda kako bi vam pomogli.

Korak 6: Označite svoj kalendar
Ako se prijavljujete za više različitih stipendija ili grantova, kao i za sam program studija u inostranstvu, može biti teško pratiti sve različite rokove i uslove za prijavu. Ovo može izgledati čudno, ali napravite kalendar specifičan za vaše prijave za stipendije za studiranje u inostranstvu, sa svakim rokom jasno označenim. Ostati organizovan je ključ uspjeha.

Korak 7: Prijavite se, prijavite se!
Možda izgleda zamorno, ali prijavite se za stipendije za studiranje u inostranstvu što brže i temeljnije možete. Za ovo će biti potrebno dosta vremena i strpljenja, ali sitnim koracima se dolazi do uspjeha.
Takođe, obavezno prilagodite svoje aplikacije kad god je to moguće i izbegavajte iskušenje da jednostavno kopirate i nalepite iz jedne aplikacije u drugu. Prilagođavanje svakoj aplikaciji će vam dati mnogo veće šanse da postanete profesionalac u otkrivanju kako da studirate u inostranstvu uz stipendiju.

 

Korak 8: Odvojite vrijeme i shvatite to ozbiljno
Međutim, prijave za studiranje u inostranstvu treba da tretirate jednako ozbiljno kao i prijave koje ste popunili da biste bili primljeni na svoj univerzitet. Pročitajte i pratite uputstva za stipendije za studiranje u inostranstvu i ostavite sebi dovoljno vremena da završite sve svoje prijave bez osećaja da ste pod teškim pritiskom. Uradićete kvalitetniji posao ako se žurite, a kvalitetniji rad znači veću šansu za veću finansijsku pomoć!

Korak 9: Dobijte ocene
Ovo može izgledati čudno, ali da biste dobili stipendiju za studiranje u inostranstvu, često morate imati dobre ocene. Ne zahtevaju sve stipendije ili grantovi odlične ocene ili prosečne ocene, ali mnoge od njih se izvajaju po tome. Važno je da se potrudite i dobijete dobre ocene pre vašeg boravka u inostranstvu da biste pokazali stipendistima da planirate da svoje iskustvo studiranja u inostranstvu shvatite ozbiljno kao ne samo priliku za putovanje, već i priliku da proširite svoje akademske horizonte.

 

Korak 10: Dokaz je strast
Većina, ako ne i sve, aplikacije za stipendije za studiranje u inostranstvu zahtevaju lični esej. Možda ćete početi da imate živopisne uspomene na svoje eseje za prijavu na univerzitet i stres koji su oni izazvali, ali nemojte se plašiti! U ovim aplikacijama, to je vaša šansa da zablistate. Obavezno dopustite da se vaša strast za studiranjem u inostranstvu i zemlji u kojoj ćete studirati ispolje u svom eseju za prijavu.

Ako budete organizovani, naporno radite i ako budete slijedili ove savete, dovešće vas do dobijanja stipendije za studiranje u inostranstvu i na kraju do postizanja vašeg cilja, studiranja u inostranstvu. Uspjeh je zagarantovan.
.