Ekonomska nezavisnost moj izbor

m!M na okruglom stolu „Ekonomska nezavisnost moj izbor”

Predstavnica NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovala je okruglom stolu na temu „Ekonomska nezavisnost moj izbor“, koji je organizovala NVO Crnogorski ženski lobi, a koji je održan 10. septembra u PR Centru, Podgorica. Projekat je finansiralo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava.

U okviru projekta obuke je pohađalo i završilo 13 polaznica: šnajdersku pet, frizersku dvije i računarsku šest polaznica.

Aida Petrović, izvršna direktorica NVO Crnogorski ženski lobi u uvodnom dijelu je najprije upoznala prisutne sa samim projektom i aktivnostima realizovanim u okviru istog.

“Bilo je izuzetno naporno, ali bilo je zadovoljstvo jer su rezultati bili očigledni i polaznice su bile prezadovoljne sertifikatima. Projekat je bio namijenjen ženama ranjivih grupa, prije svega žrtvama nasilja, samohranim majkama, ženama romske i egipćanske populacije, ženama žrtvama tranzicije, nezaposlenim ženama i ženama srednje životne dobi”, istakla je Petrović.

Posebnu zahvalnost je izrazila agenciji Tika za rentirani, opremljeni prostor za izvođenje obuka. Što se tiče same tematike ekonomske stabilnosti žena Petrović je kazala da svi sektori u institucijama treba da se uključe u razvoj i ekonomsko osnaživanje žena.

“Očekuje se poslije pandemije još teže zapošljavanje žena. Žene koje već rade, suočene su sa neravnopravnošću na tržištu rada i treba raditi na barijerama koje onemogućavaju ekonomsku stabilnost. One se boje da odgovore na neravnopravnost zbog gubitka posla, smanjenja plate, neisplaćenih dohodaka, premještaja sa radnog mjesta itd, a diskriminacija se ne prijavljuje nego je žene ignorišu. U porodici i društvu prihvaćena je stereotipna uloga žene. Vrlo je teška situacija što se tiče ekonomskog napredovanja žena. Javlja se izraz „Stakleni plafon“ kada žena napreduje do određene ljestvice, a muškarac preuzima veći uspjeh. Muškarci treba da se pomjere sa svojih fotelja da bi se žene postavile. Nijedno društvo, pa ni crnogorsko ne može dozvoliti da se više od pola populacije marginalizuje. Posebna grupa su žene sa sela do kojih je teško doći, a koje treba osnažiti i informisati o pokretanju malih biznisa”, navela je Petrović u svom obraćanju.

Vasilisa Danilović, socijalna i stručna radnica CŽL-a i asistenkinja na projektu, istakla je da je osim pokretanja kurseva i povezivanja polaznica sa institucijama koje nude grantove, bitno i edukativno informisanje poslodavaca o značaju ovog projekta i nezavisnost žena poslije projekta, tj. ostvarivanje prava na rad. Projekat je predstavljen medijskom kampanjom u vidu kratkog filma od prikupljenog materijala sa sesija i kurseva, kako bi se upoznala šira javnost sa potrebom uspostavljanja ekonomskog osnaživanja žena, u vidu grantova, biznis planova, kreditnih linija za pokretanje biznisa. Projekat je pokrenut javnim konkurskom na fejsbuku i realizovan je kroz obuke koje su se sastojale iz teorijskog i praktičnog dijela, u saradnji sa licenciranim predavačima, a to su Alfaton Lekić za frizerski kurs, Srednja stručna škola „Spasoje Raspopović“ za šnajderski kurs i Multidisciplinarni obrazovni centar Pamark za računarski. Bitno je pomenuti da su kursevi besplatni. Vasilisa je navela da žene koje su bile ekonomski zavisne imaju nizak prag samopoštovanja, nesigurne su, ne mogu inicirati društvenu promjenu i ostvariti rodnu ravnopravnost. Ekonomski nezavisna žena je slobodna žena.
Kao predstavnica grupe polaznica obuke, prisutnima se obratila Tanja Banović koja je zavšrila kurs za šnajdera. Ona je samohrana majka i kurs je podstakao da se samostalno bavi šivenjem, što se nada da će ostvariti u budućnosti, jer smatra da poslodavci nemaju razumijevanja. Zahvalna je Crnogorskom ženskom lobiju što i poslije obuke dozvoljavaju korištenje njihovih prostorija i mašina.

Mira Trebješanin, predstavnica Investiciono razvojnog fonda, rekla je da je kod njih aktuelno oko 40 kreditnih linija i da odobravaju kredite sa povoljnim kamatnim stopama do tri posto, a osim toga pružaju savjete i informacije o prikupljanju dokumenata i pokretanju biznis planova.

Na samom kraju, prisutnima je kroz fotografije dočarana pozitivna atmosfera i aktivnosti sa radionica.