mladiinfomne

Predlog zakona o akademskom integritetu na javnoj raspravi

Održan je prvi okrugli sto povodom Javnih rasprava o “Predlogu zakona o akademskom integritetu”. Javna rasprava održana je 30. maja u Hotelu Hilton u Podgorici.

Na ovom događaju govorilu su Damir Šehović, minister prosvjete u Vladi Crne Gore, Angela Longo, šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici i Mubera Kurpejović, generalna direktorica za visoko obrazovanje, Ministarstvo prosvjete.

„ Na samom početku moram da iskažem da sam ponosan činjenicom da smo prva država regiona u Evropi i šire koja zakonom reguliše pitanje plagijerizma i drugih oblika akademskog integriteta“, rekao je Damir Šehović na samim početku.

Istakao je svoje zadovoljstvo i zahvalnost Savjetu Evrope i ekspertima koji pružaju pomoć u izradi ovog zakona.

„O kvalitetu njihovog rada najbolje govori činjenica da ćemo biti prva država koja će na jedan sveobuhvatan i cjelovit način zaokružiti problematiku koja se tiče akademskog integriteta i ostalih pitanja u vezi sa pomenutim“, dodao je Šehović.

Prije nego što se krenulo u izradu ovog predloga urađene su studije koje su poslužile kao polazni osnov.

„ Mi ne poručujemo samo, bićete kažnjeni ukoliko prisvojite tuđe djelo. Mi prije svega poručujemo da prisvajanje tuđeg djela nije časno, nije moralno iako se čini kao prečica, tim putem zapravo nikada nećete stići do cilja. Nećete izaći sa znanjem koje treba da bude svrha.“, istakao je Šehović.

Istakao je nadu da će zaključci doći do što većeg broja lica koji planiraju da se bave ademskim pitanjima ili su već dio akademske zajednice.
Naglasio je značaj koji ima radna grupa sa zadatkom ispred sebe i poručio svima onima koji ne poštuju akademski integritet :

„Vi ćete znati da nemate znanje a prije svega da nemate svoj integritet“.

Prisutnima se na prvom okruglom stolu za javnu raspravu obratila i Angela Longo koja je poručila :

„Mi iz Savjeta Evrope smo uključeni u ovaj projekat jer mi na regionalnom nivou imamo slične projekte. Takođe smo okrenuti borbi protiv korupcije u svim oblastima gdje je i ova aktivnost jedan dio.“

Ova aktivnost i ovaj projekat finansira se od strane Evropske unije i ide u pravcu cilja Crne Gore da bude dio Evropske unije.

„Sve članice EU, njih 47 susreću se sa određenim problemima u sistemu obrazovanja, tako da Crna Gora nije tu izuzetak“, dodala je Longo.

Generalna direktorica Direktorata za visoko obrazovanje, Mubera Kurpejović upoznala je prisutne sa samim predlogom Zakona o akademskom integritetu iznoseći sve pojedinosti o kojima se diskutovalo na ovoj javnoj raspravi.
Neke od preporuka su : zakon će se odnositi ne samo na lica koja rade u visokoobrazovnim ustanovama već na sva lica koja su akademski građani bez obzira da li su zaposleni u nekoj obrazovnoj ustanovi, formiranje etičkog komiteta koji bi sačinjavalo sedam članova, donošenje etičke povelje( praćenje rada i njene primjene), rješavanje predloga za provjeru plagijata u roku od šest mjeseci, formiranje suda časti, kazne od opomene do onih rigoroznijih u skladu sa važećim zakonom.

Ovaj zakon treba da predstavlja očuvanje, unaprijeđenje, osnaživanje akademskog integriteta ali prije svega unaprijeđenje svijesti.

 

mladiinfomne