Članica NVO Mladiinfo Montenegro prisustvovala je trećoj radionici na temu “Crnogorski obrazovni sistem: od teorijskog do praktičnog znanja i sticanja vještina” održanoj 9. maja 2017. godine u Baru. Predstavnici studentskih i učeničkih organizacija su pohađali radionicu i diskutovali o najboljem modelu sistema obrazovanja u Crnoj Gori, kako bi unaprijedili obrazovni sistem ka evropskim standardima.
Radionicu je otvorila izvršna direktorica Centra za monitoring i istraživanje (CeMI) Nikoleta Tomović.
„Teme koje najviše zanimaju mlade su politike koje su usmjerene prema mladima, bez obzira da li se radi o prilikama za zapošljavanje,razmjenu iskustva, vaninstitucionalno obrazovanje, studiranje u drugim zemljama, konkurentnost na tržištu rada kao i sve ono što se tiče ekonomskih, socijalnih i političkih prava njih, kao budućih građana EU“, navela je Tomović.
Takođe u uvodnom izlaganju i predstavljanju dosadašnjih rezultata projekta govorili su dekan Humanističkih studija, Univerzitet Donja Gorica i ispred Direktorata za mlade Andrea Popović. O prilikama i mogućnostima mladih u Crnoj Gori kao i o tome kako biti konkurentat mladima u Eu govorio je Prof. dr Dragan Đukanović sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu.
U okviru panel diskusije na temu “Crnogorski obrazovni sistem: jesmo li spremni za tržište rada EU?” diskutovali su i svoje stavove iznijeli predstavnici studentskih organizacija, podpredsjednik Studentskog parlamenta Pravnog fakulteta UCG Ivan Vukčević, ispred Udruženja studenata UDG Zoran Dabetić, ispred organizacije Adamas Andrijana Lalović, predstavnik AISEC-a Miljan Marković, predstavnik Crvenog krsta Tereza Vujošević, ispred Učeničkog parlamenta Cetinje Martina Martinović, dok je moderatorka ovog panela bila predstavnica organizacije Juventas Ivana Vujović.
Takođe učesnici ove radionice imali su prilike da slušaju o značaju verbalne i neverbalne komunikacije u intelektualnim susretima čije je izlaganje iznijela Prof. dr Tatiana Hrivikova Prodekan za naučna istraživanja Filološkog fakulteta U niverziteta u Bratislavi.
Nakon ove radionice biće organizovana Međunarodna škola “Ekonomska i socijalna prava Evropske unije (EU)”, koju pohađa 50 studenata i srednjoškolaca. Škola će doprinijeti da mladi budu konkurentniji ne samo na crnogorskom, već i na tržištu rada država te evropske zajednice.
Tomović smatra da će ova škola, kao i prethodne, biti jako značajna sa aspekta sticanja iskustva, teorijskih znanja i odgovarajućih vještina mladih kako bi se više upoznali sa evropskim politikama, načinom donošenja odluka, procedurama i naravno, svim mogućnostima za usavršavanje i zapošljavanje i vaninstitucionalno obrazovanje.
Škola je organizovana u okviru projekta „Budi spreman za EU vrijednosti“, koji realizuje CeMI, u saradnji sa partnerima, Univerzitetom Donja Gorica, Art Communications iz Podgorice i partnerima iz Evropske unije, Centrom za međunarodne studije iz Hrvatske i Centrom za evropske perspektive iz Slovenije.